Gå til hovedindhold
Version2 it for professionelle
Forsiden

Hovedmenu

  • It-nyheder
  • Blogs
  • It-job
  • It-firmaer
  • Emner
  • Opret bruger
  • Log ind
Emner Smartphones, VPN, Sikkerhedssoftware

Cisco: Brug den samme sikkerhed til lokale og mobile brugere

I stedet for at sikre lokale pc'er på én måde og mobile brugere på en anden, så er fremtiden at bruge den samme sikkerhed til alle klienter på netværket. Det mener i hvert fald Cisco, der vil være sikkerhedsleverandør.

Af Jesper Stein Sandal Onsdag, 3. marts 2010 - 15:25

Netværksleverandøren Cisco vil gerne være komplet leverandør af it-infrastruktur i form af både netværk, servere og sikkerhed. Og det skal ske ved at forsøge at nedbryde de traditionelle barrierer mellem forskellige måder at få adgang til netværket.

Cisco kalder sin vision for det grænseløse netværk, og det går i bund og grund ud på, at i stedet for én sikkerhed til pc'er koblet på virksomhedens Ethernet, en anden for fjernadgang via VPN og en tredje for mobiltelefoner, så skal det være den samme infrastruktur.

Den ene del af Ciscos strategi er en ny softwareklient, Cisco Anyconnect Secure Mobility, som er beregnet til at kunne køre på mange forskellige platforme fra smartphones til pc'er. Det bliver kombineret med policy-håndhævning på netværksniveau. Altså at sørge for, at en klient kun får adgang, hvis den er sikker.

»Det gør det muligt for en bruger at forbinde til virksomhedens netværk med en smartphone og være en del af netværket,« siger Maurizio Taffone, europæisk chef for it-sikkerhed hos Cisco, til Version2.

Ifølge Cisco er det specielle i selskabets tilgang til netværkssikkerhed, at sikkerhedskomponenterne på klienten skal høre sammen med sikkerhedskomponenterne på netværket.

Det skal i sidste ende betyde for brugerne, at de ikke er begrænset ved at bruge en mobiltelefon frem for en pc på grund af sikkerhedsforanstaltninger.

Cisco er primært en leverandør af netværksinfrastruktur, og derfor kommer det ikke som nogen overraskelse, at det netop er på netværksniveau, at selskabet vil lægge sikkerheden.

»Vi vil ikke sælge dig en ekstra boks, men i stedet vil det blive integreret i vores switche,« siger Maurizio Taffone.

Teknologien vil således blandt andet anvende Ciscos Network Admission Control eller NAC, der bruges til at håndhæve, hvorvidt en klient kan få adgang til netværket ved at kontrollere, om den eksempelvis har opdateret antivirus.

Udover softwareklienten vil Ciscos løsning også omfatte selskabets Trustsec med blandt andet understøttelse af 802.1X-standarden, der er en portbaseret Network Access Control, som også forkortes NAC eller her PNAC.

Cisco ser primært dets sikkerhedsstrategi som et tilbud til netværksansvarlige, der vil samle administrationen af policies på tværs af platforme, hvor det er forskellige policies frem for forskellige infrastrukturer, der gør forskellen mellem den adgang, man får som medarbejder, kunde eller partner.

»Det her er en ny måde at administrere dine mobile medarbejdere, kunder og partnere på. Vi vil skifte fra, at du bygger statiske netværk til, at du bygger dynamiske netværk,« siger Maurizio Taffone.

For at Cisco skal kunne lykkedes med dén strategi, er selskabet afhængig af at samarbejde med leverandørerne af eksempelvis de forskellige mobilplatforme for at kunne sikre, at teknologien understøttes af alle enheder, der skal forbinde til netværket.

Send Tweet
Udskriv

IT-job & karriere

  • Se alle it-job
  • Importer din kompetenceprofil fra LinkedIn
Forretningskonsulent
Udgivet 27. jan 10.11
.Net/C# udviklere
Udgivet 16. jun 2011 14.34
Senior Program Manager (782394)
Udgivet 25. jan 10.30
Genopslag: It-projektleder med teknisk indsigt
Udgivet 3. feb 14.52

Tilføj kommentar

Opret en konto eller log ind for at følge indhold på Version2 - og bliv opdateret via e-mail eller rss

Følg kommentarer
Log ind herunder eller opret en bruger for at skrive kommentarer
Du kan logge ind med din e-mail-adresse
Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.
Glemt adgangskode?

Seneste nyt

Teknologirådet reddet: Fortsætter i ændret konstruktion

Udgivet 10. feb 11.32Opdateret 10. feb 11.32

Version2 tester: Her kan du fare vild i Windows 8

Udgivet 10. feb 10.44Opdateret 10. feb 11.04

Rygte: Google snart klar med Dropbox-konkurrent

Udgivet 10. feb 10.19Opdateret 10. feb 10.19

Ny blog stiller skarpt på juraen i it-kontrakter

Udgivet 10. feb 10.00Opdateret 10. feb 10.15

Windows 8 Consumer Preview klar til download 29. februar

Udgivet 10. feb 9.49Opdateret 10. feb 10.24
Flere it-nyheder »
Få it-nyheder og blogs hver dag med Version2's nyhedsbrev.

Seneste debat

  1. Konklusion af Polsag-review fra 2009: Elendig kode hånd i hånd med elendig kontrakt

    12 comments.
    Last update 3 minutter 20 sekunder
    Skrevet af Robert Larsen
  2. Er it-skandalerne kontrakternes skyld?

    2 comments.
    Last update 31 minutter 33 sekunder
    Skrevet af Nicolai Dragsted
  3. Microsoft frigiver Android-version af OneNote

    7 comments.
    Last update 34 minutter 7 sekunder
    Skrevet af Thomas Bundgaard
  4. Derfor bliver dårlige it-projekter ikke stoppet i tide

    3 comments.
    Last update 47 minutter 12 sekunder
    Skrevet af Kasper Jørgensen
  5. 4 gode sikkerhedsråd: Sådan gør du firma-pc'en vinterferieklar

    5 comments.
    Last update 1 time 2 sekunder
    Skrevet af Thomas Vestergaard
  6. XBMC på fit-PC3

    19 comments.
    Last update 1 time 2 minutter
    Skrevet af John Knuhtsen
  7. Stop SOPA, PIPA, ACTA, TPP og alle dem der kommer efter

    53 comments.
    Last update 1 time 14 minutter
    Skrevet af Jesper Lund Stocholm
  8. It skal spare kommunerne for 165 millioner kroner i 2012

    1 comment.
    Last update 1 time 14 minutter
    Skrevet af Christian Nobel
Mere debat »

Information

  • Kontakt redaktionen
  • Job- og annoncesalg
  • Teknisk support
  • Om Version2
  • Brugerbetingelser
  • Privatlivspolitik

Aktuelle emner

  • Agil udvikling
  • Android
  • Bruttolønsordning
  • Business Intelligence
  • Cloud computing
  • Digitaliseringsstyrelsen
  • HTML5
  • Harddisk-priser
  • IE9
  • Intranet
  • It-sikkerhed
  • Kindle Fire
  • Multimedieskat
  • NemID
  • OS X Lion
  • Open source CMS
  • Projektledelse
  • Scrum
  • Sharepoint intranet
  • Storage
  • Ubuntu 11.10
  • Virtualisering
  • Windows 8
  • Windows Phone 7
  • iOS 5
  • iPhone 4S

Tjenester

  • Android-app
  • iPhone-app
  • RSS-feeds
Følg @version2dk
Få it-nyheder og blogs hver dag med Version2's nyhedsbrev.

Version2 udgives af

  • Mediehuset Ingeniøren A/S work Skelbækgade 4 1717 København V
  • Tlf. work 33265300