Nyhedsbrev

Få it-nyheder og blogs hver dag
og vind en Nintendo Wii.



feeds RSS Nyhedsfeed
Afstemning

Bruger du bruge samme password til alle websites?





Deltag i debatten

Lækker brugerflade sælger høreapparater

Hvad afgør valget af applikationsplatform? For Oticon er svaret klart: .Net 3.0 giver mulighed for at skabe den imponerende brugerflade, som kunderne forventer sig af et firma med et high-end image.

Oticon producerer høreapparater med hele verden som marked. Men derudover er Oticon også en softwareproducent af betragtelig størrelse.
De moderne høreapparater, som Oticon producerer, er på trods af deres lidenhed i størrelse ganske komplicerede produkter.

Det betyder blandt andet, at apparaterne kan justeres ved at stille på omkring tusind forskellige parametre, som på individuel basis kan optimere høreapparatet. Denne justering foretages med programmet Genie.

Oticon har besluttet at gå planken ud og bygge kommende udgaver af Genie på de nye præsentationsmuligheder i .Net, Windows Presentation Foundation (WPF), som tidligere har gået under kodenavnet Avalon. Det er en del af den kommende Windows Vista, og findes også i .Net 3.0 til Windows XP.

Det er ikke fordi, at programmets funktionalitet ret beset kræver den nye brugerflade. Brugeren kunne i og for sig lige så godt benytte en version med en mindre fiks brugerflade. Men Oticons image som en high-end producent af høreapparater skal afspejles på alle niveauer.

Ole Andersen, som er udviklingschef i Oticon, siger: »Vi vil gerne lave en flot brugerflade, og det bruger vi utrolig mange kræfter på at implementere. Tidligere har vi brugt C++ og WinForms, men WPF giver en række fordele. Dels af det mere effektivt, da man kan designe brugerflader grafisk i Microsofts værktøj Expression Interactive Designer. I dag foregår det således, at vi laver nogle skeletter, som vi giver videre til grafikerne. De leverer materialet tilbage til os, os så kan vi så gå i gang med at kode på det. I WinForms og C++ lægger vi så hjørner, skygger, transparans, animationer, og jeg ved ikke hvad, og det er en kæmpe proces.«

Læs mere i magasinet Version2, der udkommer fredag.

E-mail:   Adgangskode:  
Ikke bruger? Opret en brugerkonto og deltag i debatten
Seneste blog-indlæg
Fremtidens programmering AF TORBEN MOGENSEN

9X effekten drukner innovation AF PETER NØRREGAARD