Kender du Danmarks bedste it-arbejdsplads?

Vær med til at udpege den bedste blandt nogle af Danmarks største it-virksomheder og it-arbejdspladser og deltag i konkurrencen om et rejsegavekort á 5.000 kr. og fem gavekort à 500 kr.

Klik her for at deltage i undersøgelsen og konkurrencen »

Nyhedsbrev

Få it-nyheder og blogs hver dag direkte til din indbakke.



feeds RSS Nyhedsfeed
Afstemning

NemID har nu været i brug i to måneder. Har du fået en NemID?







Datalogi i Århus vælter sig i studerende: Hyrer 4 nye lektorer

Den relativt nye bacheloruddannelse i it på Aarhus Universitet hiver så mange nye studerende til, at Datalogisk Institut nu hyrer fire ekstra lektorer.

Et rekordstort antal studerende i auditorierne får nu Datalogisk Institut ved Aarhus Universitet til at udvide staben af undervisere.

Instituttet har netop fastansat fire nye lektorer, og en ’velanset professor udefra’ skulle ligeledes være på vej i retning af Århus, meddeler Datalogisk Institut i en pressemeddelelse.

»For Datalogisk Institut er det vigtigt, at det er fastansatte lektorer og professorer, der underviser studerende på alle årgange, og derfor betyder flere studerende flere fastansættelser,« oplyser instituttet i pressemeddelelsen.

Baggrunden for det høje antal studerende skal blandt andet findes i en relativt ny bacheloruddannelse i it, der blev oprettet ved instituttet for tre år siden.

Uddannelsen har vist sig ikke at hugge studerende fra kandidatuddannelsen i datalogi, men i stedet lokke flere studerende til, lyder forklaringen. Således er antallet af nye studerende ved instituttet fordoblet og udgør nu 25 procent af alle nye studerende ved det Naturvidenskabelige Fakultet på Aarhus Universitet.

Datalogisk Institut afholder tiltrædelsesforelæsning for de fire lektorer fredag den 5. marts 2010 klokken 14.15.

Bliv klogere på artiklens emner i Version2's gruppeunivers:


It-job & karriere »

Microsoft Development Center Copenhagen
 
Test Manager (714064)
Microsoft Development Center Copenhagen
 
Program Manager II (724662)
Danmarks Tekniske Universitet
 
Linux systemadministrator

E-mail:   Adgangskode:  
Ikke bruger? Opret en brugerkonto og deltag i debatten
Seneste blog-indlæg
At rejse er at leve... AF THERESE HANSEN

Billetlugen rammer muren - igen AF PETER NØRREGAARD

Mail i skyen? AF HENRIK T. KNOPPER

GULLERS GROUP
Linux for In-Vehicle Systems (3 sider)
GULLERS GROUP
Checkliste for Success (10 sider)
SAS INSTITUTE
From Business Intelligence to Analytics (18 sider)
GULLERS GROUP
Saftey-Critical Software Development (10 sider)
SAS INSTITUTE
Web-based Query and Reporting (30 sider)